Editura Arthur

Parte a Grupului Editorial ART, Editura Arthur se adresează copiilor cu vârste între 0-14 ani și este în acest moment cel mai important imprint pe piața de cărți pentru copii, publicând atât titluri clasice, cât și cărți premiate cu medaliile Newbery, Caldecott sau recompensate cu distincția Christian Andersen.

De asemenea, Editura Arthur publică cele mai bine vândute și apreciate serii internaționale– Jurnalul unui puștiHarry PotterÎnsemnările unei puștoaice și altele. În același timp, suntem una dintre puținele edituri de profil care încurajează și susține literatura autohtonă. În acest sens, derulăm proiecte editoriale – colecția Cărțile mele – unde reușim să reunim cei mai importanți autori români, care să-și îndrepte atenția prin texte scurte asupra publicului tânăr. Printre autorii care semnează în antologiile Cărțile mele se numără:Simona Popescu, Laura Grünberg, Ioana Nicolaie, Ioana Pârvulescu, Doina Ruști, Mircea Cărtărescu, Paul Cernat și alții. Totodată, în colecția Cărțile mele îi publicăm pe cei mai talentați copii. Tot în această direcție am dezvoltat concursul de manuscrise Trofeul Arthur, care se află în acest moment la cea de a V-a ediție.



ECHIPA ARTHUR


Director general

Dan Iacob


Director tehnic

Walter Weidle // weidle.walter@editura-art.ro 


Redactori-şefi

Diana Zografi // diana.zografi@editura-art.ro

Florentina Hojbotă // florentina.hojbotă@editura-art.ro


Secretariat general de redacţie

Florentina Stoenescu // florentina.stoenescu@editura-art.ro 


Copyright

Maria Tașoti // maria.tasoti@editura-art.ro  


Art Director

Alexandru Daş


Redactori

Ioana Vâlcu, Mădălina Vasile, Alina-Nicoleta Ioan, Dragoș Dodu, Radu Lilea


Tehnoredactori, DTP

Vasile Ardeleanu, Angela Ardeleanu, Cristian Vlad, Crenguța Rontea, Ionuț Băluță, Monica Manolache, Mihaela Aramă  


Director vânzări

Ciprian Constantin // ciprian.constatin@editura-art.ro  


Key Account Managers

Aniela Constantin // aniela.constantin@editura-art.ro

Roxana Neacșa // roxana.neacsa@editura-art.ro

Răzvan Florea // razvan.florea@editura-art.ro  


Marketing & PR

Cristina Istrate // cristina.istrate@editura-art.ro

Alina Covaciu // alina.covaciu@editura-art.ro

Eliza Dumitrașcu // eliza.dumitrascu@editura-art.ro

Matei Sâmihăian // matei.samihaian@editura-art.ro  


Secretariat general

office@editura-art.ro 

Vă recomandăm şi